Parafia Rokitno znajduje się w diecezji siedleckiej i jest jedną z wielu parafii w regionie. Została założona w XIX wieku i od tamtej pory przeszła wiele zmian i rozbudów. Obecnie składa się z kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościoła filialnego pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. Ma bardzo bogate życie duszpasterskie, w którym ważne miejsce zajmują Msze Święte, sakramenty, nabożeństwa i inne wydarzenia religijne. Parafia działa również wiele grup i stowarzyszeń, takich jak: Akcja Katolicka, Ruch Światło-Życie, schola, chór parafialny i wiele innych. Miejscowość Rokitno leży w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Stanisławów. Jest to piękna i malownicza okolica, która przyciąga turystów z całej Polski i Europy.

Parafia miejscem kultu

Warto również wspomnieć, że Parafia ta jest ważnym miejscem kultu religijnego, zwłaszcza dla pielgrzymów. Co roku odbywa się tu wiele uroczystości religijnych, takich jak odpust parafialny czy procesja Bożego Ciała. Parafia Rokitno cieszy się również dużym zaangażowaniem społecznym. Działają tutaj liczne organizacje charytatywne i wolontariackie, które pomagają osobom potrzebującym w lokalnej społeczności. Parafia angażuje się również w działania ekumeniczne i ekologiczne.

Kościoły parafialny i filialny w Rokitnie to cenne zabytki architektury sakralnej. Kościół parafialny został wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1902-1905, natomiast kościół filialny w stylu barokowym pochodzi z XVIII wieku.Parafia Rokitno to miejsce, w którym tradycja i współczesność spotykają się w harmonii. Stanowi ona ważny element dziedzictwa kulturowego regionu i stanowi ośrodek życia religijnego i społecznego dla lokalnej społeczności.Oferuje również wiele możliwości rozwoju duchowego dla swoich wiernych. Działają tutaj grupy modlitewne, katechetyczne i formacyjne, które pomagają w pogłębianiu wiedzy religijnej oraz w kształtowaniu postaw chrześcijańskich.

Sakrament bierzmowania

Ważnym wydarzeniem w życiu parafii jest również sakrament bierzmowania, który jest udzielany co kilka lat przez biskupa diecezjalnego. Jest to okazja do spotkania dla wielu młodych ludzi z okolicznych miejscowości.

Parafia jest również miejscem, gdzie można spotkać się z tradycyjną kulturą ludową regionu. Odbywają się tutaj imprezy i festyny związane z lokalnymi zwyczajami i tradycjami, takie jak Noc Świętojańska, Jarmark Rokitnowski czy Jasełka. To ważny ośrodek życia religijnego, społecznego i kulturalnego dla lokalnej społeczności. Wszystkie działania podejmowane przez parafię mają na celu wzmocnienie wiary i ducha wspólnoty oraz promowanie wartości chrześcijańskich wśród mieszkańców regionu.Parafia angażuje się również w wiele inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. W ramach ekologicznej edukacji organizowane są warsztaty, prelekcje oraz spotkania z ekspertami w dziedzinie ekologii. Parafia promuje również ekologiczne zachowania wśród swoich parafian, takie jak segregacja odpadów czy oszczędzanie energii.

Warto również wspomnieć, że Parafia dba o potrzeby osób starszych i chorych. Organizowane są wizyty duszpasterskie u chorych i samotnych, a także wyjazdy na pielgrzymki dla osób starszych i chorych.